Thai Masajı Tarihi

thai-masaji

Thai masajı, binlerce yıldır Tayland’da uygulanan antik bir terapi yöntemidir. Thai masajının, 2500 yıldan fazla zaman önce, Buddha’nın geniş medikal bilgiye sahip bir arkadaşı olan Jivaka Kumar Bhaccha tarafından geliştirildiği düşünülüyor. Birçok Thai şifacısı, Jivaka’nın geleneksel Thai tedavisinin mucidi olduğunu düşünüyor. Jivaka aynı zamanda “Doktorların Babası” olarak anılıyor ve bir gelenek olarak geleneksel Thai şifacıları, masajdan önce ve sonra Jivaka’ya şükranlarını sunuyorlar.

Ayrıca uzmanlar ve araştırmacılar, Thai tedavisinin kırsal ve soylu geleneklere sahip olduğuna inanıldığını belirtiyor. Kırsal geleneklerin bilimsel dayanakları yoktur ve gayri resmi eğitim metodlarına dayanmaktadır. Bu kırsal geleneklerin, alt jenerasyonlara aktarıldığı ve öğretmenlerden öğrencilere gizli bir kodla iletildiği düşünülmektedir. Diğer bir taraftan Thai tedavisinin soylu geleneklerinin, soylu sınıf tarafından, Hindistan, Çin ve Ortadoğu’dan ilham alınarak geliştirildiği düşünülüyor. Thai masajında, özellikle de Hindistan’ın Ayurveda geleneğinin büyük etkileri olduğu açıkça görülüyor.

Thai masajının teknik ve uygulamaları Tayland’da geliştirilmiş olsa da, aslında bu tekniğin kökenleri Hindistan’a dayanıyor olabilir. Bu tekniğin köklerinin Hindistan’a dayandığına inanılmasının bir sebebi de, bu bölgeye ait yoga felsefesidir.

Thai Masajı Prensipleri

Thai masajı, genellikle doku manipülasyonu içeren diğer masaj tekniklerinden oldukça farklıdır. Bu teknik, herhangi bir yağın veya losyonun kullanılmadığı kuru bir masaj terapisidir. Bunlar yerine derin açma, ritmik baskı uygulama ve germe eylemlerini içerir. Masaj sırasında uygulanan basınç, çekme ve devinim veya titreme hareketleri bölgesel kan sirkülasyonunu arttırır. Thai masajı avuç içi, baş parmak, ön kol, dirsek ve hatta ayak gibi vücudun farklı bölgeleri kullanılarak uygulanır.

Thai masajı, iyileştirici etkilerinin olduğu düşünülen çeşitli yoga esneme hareketleri içerir. Bu masaj tekniği, vücuttaki enerji dengesini düzenleme prensibine dayanır. Thai masajının temel prensibi, vücudun dış bölgelerinden (el ve ayaklardan) başlayarak vücudun çekirdeğinde çalışmak ve daha sonra tekrar vücudun dış bölgelerine geri dönmektir. Bu sayede meridyen denilen enerji kanallarına enerji akışı sağlanır ve aynı zamanda vücut genelinde kan sirkülasyonu arttırılır.

  1. Kasları rahatlatır ve ağrıyı azaltır: Esnetme hareketlerinin kombinasyonu ve yumuşak bir masaj, kasları rahatlatır ve gevşetir. Ayrıca kaslarda ağrıya sebep olan sertlikleri ve düğümleri giderir.
  2. Kasların esnekliğini arttırır: Yoga esnetmeleri, kasları dayanılabilir bir noktaya kadar esnetir. Bu sayede kasların esnekliği artar.
  3. Eklem hareketlerini geliştirir: Esnetme hareketleri eklemler arasındaki sıvıların hareketini arttırır.
  4. Kan sirkülasyonunu geliştirir: Masaj, vücuttaki kan sirkülasyonunu arttırır.
  5. Kas-iskelet sistemindeki ağrıları giderir: Gergin kaslar eklemlere baskı yapabilir ve bu da kas-iskelet sisteminde ağrıya (sırt veya omuz ağrısı gibi) sebep olabilir. Thai masajı eklemlerdeki baskıyı azaltır ve ağrıyı hafifletir.
  6. Bağışıklığı güçlendirir: Gelişen kan sirkülasyonu vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir.
  7. Mental rahatlama sağlar: Vücudu rahatlatır ve duygusal veya mental stresin azalmasına yardımcı olur.
  8. Yorgunluk hissini azaltır: Masaj ve esnetme uygulamaları vücuttaki gerginliği ve yorgunluğu azaltır.
  9. Uyku problemlerine iyi gelir: Thai masajı vücudu ve zihni rahatlattığı için daha iyi uyumanızı sağlar ve rahatsız edici uyku problemlerini azaltır.

Online Kayıt